WARSZTATY ARTYSTYCZNE Z FINALISTAMI BIENNALE
kierowane do młodzieży i osób dorosłych.

Martyna Borowiecka-Mikuszewska

Podróż przez malarskie rytuały

4 grudnia 2021 roku, w godz. 11.00 – 13.00

Czy istnieje pewna formuła umożliwiająca poznanie tajników sztuki malarskiej?
Sposób na rozszyfrowanie jej tajemnic?
Od dawien dawna próbowano uchwycić uniwersalną zasadę powstania idealnego dzieła. Narzuca się pytanie czy to w ogóle jest możliwe?

Sztuka jest chłonną dziedziną, lubiącą przeobrażenia i niestandardowe rozwiązania. Daje pole manewru każdemu, kto pozwoli sobie na otwartość i zaufanie dla tego, co nowe i nieprzewidywalne. Jednak jak każda tajemna praktyka posiada swoje własne rytuały, manualne aktywności pozwalające uporządkować początkowy chaos myśli, obaw i ekscytacji twórczych.

Tym właśnie się zajmiemy, porządkowaniem procesu twórczego, uwalniając tym samym spontaniczną kreatywność.
Aby coś nas zaskoczyło, aby uruchomiła się kreacja, należy odpowiednio przygotować się na jej nadejście.

W trakcie warsztatu zostanie przybliżony i omówiony przebieg komponowania obrazu na podłożu malarskim, a ceremoniał malarski wzbogacimy o nowe umiejętności przenoszenia, zabezpieczania i przygotowania do rozpoczęcia nieskrępowanego procesu malarskiego.

Zapraszam do uczestnictwa każdego, kto kocha sztukę, czuje potrzebę wyrażania się obrazem, a przede wszystkim zapragnie zagłębić się w tajemne rytuały wzięte bezpośrednio z pracowni malarskich.

Martyna Borowiecka-Mikuszewska
Three sisters, 2021, olej na plotnie, 170 x 115

Warsztaty kierowane do młodzieży i osób dorosłych; płatne w wys. 20 zł od osoby.

Ilość osób ograniczona, obowiązują zapisy (sekretariat Galerii Bielskiej BWA, telefon: 33 812 58 61, w godz. od 8.00 do 16.00).

Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.

 

Martyna BOROWIECKA-MIKUSZEWSKA

www.martynaborowiecka.com

Urodzona w 1989 roku w Kielcach. W 2013 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego (2013).
W 2019 roku uzyskała stopień doktora na tej samej uczelni.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018), programu „Kultura odporna” Miasta Krakowa (2020), Fundacji Grazella im. Marii Anny Siemieńskiej (2014) oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2014).

Laureatka Grand Prix MKiDN w VII Triennale z Martwą Naturą (Sieradz, 2015); Grand Prix – Nagrody Prezydenta Miasta Kielce w konkursie „Przedwiośnie” (Kielce, 2019); II Nagrody w I Biennale Lubelska Wiosna (Lublin, 2021).

Autorka wystaw indywidualnych, m.in.: „Pearl Earring, Tear Drop (stuffy sweet)” w Pilipczuk Gallery (Kopenhaga, 2020). Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in.: „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa, 2019); „A jeśli ciemność to nie tylko czerń, to czym innym może jeszcze być?” w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej (Słupsk, 2020); „Celebrity” w Galerii Szara Kamienica (Kraków, 2020); wystawy finałowej 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019.

Na swoich obrazach Martyna Borowiecka odtwarza atmosferę z książki „Piknik pod Wiszącą Skałą” Joan Lindsay. Ciała jej bohaterek zapadają się pod ziemię, zostają pożarte, chowają się, unieruchamiają, zamierają albo uciekają. Dla malarki sensy poszczególnych działań zbiegają się w wielu punktach: najważniejsze jednak jest pytanie o kobietę. Jej rolę, powinność, zasadność jej działań. Wydaje się, że jest ona dla artystki swoistym kodem, kluczem dostępu do rzeczywistości, pretekstem do utrzymania balansu pomiędzy „światem duchów”, „krainą wyobrażeń” a rzeczywistością. Budowanie opowieści o tym niezwykłym doświadczeniu jest pretekstem do utrzymywania odbiorcy w stanie ekscytującego zagubienia, poszukiwań i rozedrgania. Malarstwo jest w ujęciu Borowieckiej działalnością niebezpieczną, odstającą od normy, powstaje w przemyślanym, lecz lekko nadrealnym uniesieniu – jej obrazy są wyrzutem sumienia, paznokciem drapiącym po skórze, pytaniem bez odpowiedzi.

Marta Kudelska

 

***

Warsztaty z finalistami Bielskiej Jesieni

Tradycją Bielskiej Jesieni są warsztaty twórcze prowadzone przez czworo artystów wybranych spośród finalistów biennale. W tym roku zostały zaproszone dwie artystki: Martyna Borowiecka-Mikuszewska i Kasia Kmita oraz dwaj artyści: Stach Szumski i Adam Kozicki (w poprzedniej edycji prowadzącymi byli: Karol Palczak, Tomasz Kulka, Paweł Baśnik oraz Natalia Bażowska).

Podczas dwugodzinnych zajęć odbywających się w scenerii wystawy uczestnicy będą mogli zetknąć się z artystami osobiście, poznać inspiracje twórcze prowadzących, przybliżyć sobie style i techniki charakterystyczne dla poszczególnych autorów, a także wspólnie z prowadzącymi stworzyć własne dzieło.

 

Kolejne warsztaty

Adam Kozicki – Warsztaty ze złego malowania

11 grudnia (sobota), w godz. od 11.00 do 13.00

 

,,Złe" malarstwo jako termin zaistniało za sprawą kuratorki i krytyczki sztuki Marcię Tucker, która to w ten sposób określała obrazy celowo okazujące brak szacunku dla najnowszych stylów malarskich. Złe malowanie nie oznacza jednak, że jest to malarstwo pozbawione kompetencji, ale jest to pewien sposób na uwolnienie się z rutyny przyzwyczajeń. Kiedy próbujemy malować ,,dobrze" istnieje spora szansa na to, że wpadniemy w pułapkę odtwarzania kanony historii sztuki. Na naszych warsztatach będzie nam zależało na tym, żeby zanegować swoje intuicje. Nie będziemy liczyć na to, że wyniesiemy z zajęć wartościowe dzieło sztuki. Możemy się jednak  spodziewać, że w ten sposób uda nam się dojść do czegoś nowego, na co byśmy w innych warunkach nie wpadli.

Adam Kozicki

 

Kasia Kmita – Papier, klej, nożyce. Warsztaty z dawnej techniki wycinanki

12 grudnia (niedziela), w godz. od 11.00 do 13.00.

 

***

W cyklu warsztatów z finalistami Bielskiej Jesieni odbyło się już spotkanie ze Stachem Szumskim laureatem Nagrody Specjalnej REK Fundation w 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 zakupu obrazu do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

 

Stach Szumski 

Ewolucja piktogramów: od neandertalskiego wzornictwa abstrakcyjnego do współczesnych logotypów
27 listopada w godz. od 14.00 do 16.00